Niečo o plemenách
Veľmi málo ľudí vie, ako vznikali plemená mačiek a aké sú. Rada by som Vás s tým oboznámila.
Chov mačiek
Cielený chov mačiek si vyžaduje znalosti o danom plemene, ale tiež znalosti z genetiky a v neposlednom rade je potrebné byť členom nejakého klubu/zväzu chovateľov (u nás sa nazývajú Základné organizácie chovateľov mačiek), ktorý tiež upravuje svojimi smernicami pravidlá chovu mačiek s preukazom pôvodu.
Do chovu sú v dnešnej dobe pripúšťané iba jedince zodpovedajúce platnému štandardu. To, či jedinec štandardu zodpovedá, alebo nie, určí na výstave rozhodca. Každá organizácia určuje chovateľovi práva a povinnosti, špecifikuje zásady plemenitby daného plemena, ktoré chovateľ musí dodržiavať a tiež určuje podmienky, za ktorých je možné jedinca uchovniť (koľko akých výstav s akými známkami musí jedinec absolvovať, aký musí byť jeho zdravotný stav, vek a pod.).
Plemená mačiek
Šľachtením (chovom) vznikol z mačiek domácich celý rad plemien. U niektorých bola dokonca vmiešaná krv divých mačiek. Tak vznikli napríklad plemená bengálska mačka, savannah alebo pixiebob. Iné druhy zasa vznikli prirodzenou mutáciou génov a človek selekciou tento gén upevnil – manx, niektoré rex, sphynx. Mačky rôznych plemien sa od seba odlišujú nielen farbou srsti, jej kvalitou, ale aj stavbou tela, povahovými črtami, či veľkosťou a farbou očí. Šľachtením vznikajú aj dnes nové plemená.
Zoznam plemien
I. Perzské a Exotické plemená
Perzská mačka
Exotická mačka
II. Polodlhosrsté plemená
Nórska lesná mačka
Mainská mývalia mačka
Ragdol
Birma
Sibírska mačka
III. Krátkosrsté a Somálske plemená
Bengálska mačka
Biristká mačka
Devon Rex
Don Sphynx
Egypská Mau
Ruská modrá mačka
IV. Siamske a Orientálne plemená
Orientálna dlhosrstá mačka
Orientálna krátkosrstá mačka
Siamska mačka
.jpg)
Perzská mačka
Birma
Bengálska mačka
Exotická dlhosrstá mačka